Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Hospicjum  to też życie

30 stycznia o godz. 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się Koncert Kolęd Różnych Narodów na rzecz Domowego Hospicjum. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek i ks. bp Zygmunt Zimowski.
Pomysł stworzenia Domowego Hospicjum w Skarżysku-Kamiennej powstał po śmierci papieża Jana Pawła II. Kilkanaście organizacji politycznych i związanych z kościołem spotkało się ze sobą, aby pomyśleć jak można uczcić pamięć Papieża Polaka. Pierwszy pomysł dotyczył wybudowania pomnika czy figury Jana Pawła II. Jednak taki zamysł powstał już w Parafii Świętego Brata Alberta, proboszcz M. Mężyk zamówił taką figurę i stanęła ona przed kościołem.

- Ksiądz biskup Edward Materski poprosił mnie, abyśmy wymyślili coś innego. Coś bardziej wymiernego i potrzebnego - powiedział współorganizator Domowego Hospicjum Antoni Urban. - Dziwnym zbiegiem okoliczności, wkrótce poznałem dyrektorkę domowego hospicjum, które od pewnego czasu działało już w Puławach i zapoznałem się z ideą jego funkcjonowania. Postanowiłem podzielić się z innymi myślą, aby takie hospicjum powstało w Skarżysku-Kamiennej ku czci Jana Pawła II. Kiedy na kolejnym spotkaniu przekazałem taką informację wszyscy zgodzili się ze mną.

Dziś Hospicjum działa przy Bractwie Miłosierdzia Bożego. Na przestrzeni tego czasu opiekowało się już kilkoma osobami z chorobą nowotworową.
- W skład naszego zespołu hospicyjnego wchodzi lekarz z uprawnieniami z zakresu podstawowej opieki paliatywnej, pielęgniarka, psycholog, rehabilitant, pracownik społeczny, kapelan i osoby, które służą pomocą – wylicza A.Urban. - Naszym zadaniem jest nie tylko udzielenie pomocy medycznej, ale również duchowej. Ponadto udzielamy swojego wsparcia rodzinie po śmierci chorego.

Nie jest tajemnicą, że tracąc kogoś bliskiego tracimy pewną część siebie. Bardzo potrzebna w takich chwilach jest pomoc czy wsparcie innych ludzi. W czasie intensywnego przeżywania straty odczuwamy:bezsilność, rozpacz, złość, bunt, poczucie winy czy nawet apatię, obojętność, zniechęcenie do życia. Co roku w Polsce umiera 400.000 osób pozostawiając dzieci, współmałżonków, przyjaciół. Problem żałoby dotyka ponad 1,5 miliona Polaków rocznie. W tej chwili nie ma jeszcze świadomości społecznej, że poczucie straty to naturalny stan, który rządzi się swoimi sprawami. Dlatego tak niezwykłą rolę odgrywają tzw. grupy wsparcia w żałobie. Grupy te istnieją przy domowych hospicjach.

- Wszystko wskazuje na to, że w Skarżysku uda się, aby powstało jeszcze stacjonarne hospicjum przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Pierwsze spotkanie już się odbyło. Gdyby nam się udało to byłby to nasz wielki sukces. Warto dodać, że z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje naszej pomocy – powiedział Roman Wojcieszek, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

- Osoby, które chciałyby nas wesprzeć, a pragnę dodać, ze pracujemy wszyscy społecznie, proszeni są o kontakt z nami pod numerem telefonu (041) 25-38-800. Także pod tym telefonem możemy zgłoszać osoby, które potrzebowałyby naszej pomocy. Na pewno odpowiemy na każde wezwanie - dodał Antoni Urban.

Głównym organizatorem koncertu jest Miejskie Centrum Kultury, Klub Inteligencji Katolickiej i Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Patronat medialny objęła Telewizja Kablowa DAMI, Radio Kielce, Echo Dnia, Tygodnik Skarżyski, moja Gazeta.

Przed koncertem o godz. 18 w Ostrej Bramie zostanie odprawiona Mszą Święta pod przewodnictwem ks bp Zygmunta Zimowskiego. O 18.30 rozpocznie się Koncert Kolęd Różnych Narodów. W Programie styczniowego koncertu zaplanowano występ:
- Chóru Kameralnego Fermata pod kierunkiem Ewy Robak
- Solistek Sceny Autorskiej: J. Łysak, I.Sojda i A. Wolff
- Muzyków: M.Jelonek, R.Kupis, P. Restecki, K.Strzelczyk, M. Tercz

Po koncercie zostaną sprzedane prace dzieci ze skarżyskich szkół, przedszkoli. Zebrane pieniądze zasilą konto domowego hospicjum.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.