Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Pielgrzymka Samorządowców na Jasnej Górze

 14 stycznia do Sanktuarium w Częstochowie przybyło ponad 300 samorządowców. Byli to marszałkowie województw, prezydenci miast polskich, starostowie, burmistrzowie, wójtowie oraz radni. Wśród nich znalazła się również delegacja ze Skarżyska na czele z prezydentem Romanem Wojcieszkiem.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Przybyłych gości powitali: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. Wśród prelegentów znaleźli się m. in.: o. prof. Zachariasz Jabłoński oraz Mirosław Sekuła, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Obecni byli m. in.: Jerzy Buzek, europoseł i były premier rządu; Jerzy Kropiwnicki, prezydent miasta Łodzi; Janusz Steinhoff, były wicepremier rządu Jerzego Buzka; Piotr Kurpios, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy oraz Andrzej Kwapisz, starosta częstochowski.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Częstochowy oraz przeora Klasztoru Jasnogórskiego, samorządowcy przyjeżdżają do Sanktuarium Narodowego już od kilkunastu lat. Jak zapewniają organizatorzy, to nie tylko pielgrzymka, jest to również okazja do wspólnej dyskusji na nurtujące wszystkich bieżące tematy. Okazja do wysłuchania największych autorytetów samorządowych, przedstawicieli najwyższych władz państwowych i szefów znaczących dla samorządów centralnych instytucji. Wystąpieniem programowym tegorocznego spotkania był wykład Mirosława Sekuły, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli zatytułowany „Dostęp do informacji publicznej z punktu widzenia obywatela”. Natomiast Jerzy Buzek, były premier, dziś europarlamentarzysta, mówił o potrzebie trzeciej reformy samorządowej i nowych wyzwaniach dla samorządu terytorialnego.

W południe w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się Msza św. w intencji polskiego samorządu, której przewodniczy abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Wystawiono 6 pocztów sztandarowych. W homilii abp Stanisław Nowak nawiązał do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej ukazując wielkie zaangażowanie Maryi w służbę w czasie tej uroczystości weselnej. Stwierdził, że ci, którzy są reprezentantami społeczności w małych Ojczyznach, powinni w każdym swoim działaniu kierować się „duchem służby”. „Trzeba byśmy widzieli piękno służby człowiekowi, Ojczyźnie, Bogu – mówił kaznodzieja – Jak coś nie jest służbą Bogu, nigdy nie jest prawdziwą, pełną służbą człowiekowi” – zapewniał. „Nie płakać, nie jęczeć, nie narzekać, tylko działać. Jakież to piękne hasło. Dla nas wszystkich, którzy służymy – stwierdził kaznodzieja – Możemy narzekać, że ludzie są tacy, że jest ciężko. Możemy przeklinać różne systemy, totalitaryzmu, krytykować, potępiać, sądzić, trochę za mało sądzić – osądzać. Trzeba coś robić, trzeba działać, trzeba szukać rozwiązań. I błogosławieni ci nasi samorządowcy, którzy się tak nieraz potrafią trudzić, męczyć i nie spać nocami, żeby pomedytować, żeby szukać właściwych rozwiązań”. „Bóg nie żąda od nas heroicznych zachowań. Żąda pomysłowości, solidności, gorliwości, zapobiegliwości – podkreślił abp Stanisław Nowak i zachęcił – Drodzy samorządowcy zaufajcie Bogu, wierzcie mocno w Boga (...) Służąc człowiekowi gorliwie zawierzcie Bogu!”.

Po południu samorządowcy zwiedzą Bastion Św. Rocha oraz Jasnogórską Szopkę Bożonarodzeniową.

Spotkanie na Jasnej Górze jest nie tylko okazją do modlitwy, ale także do wymiany doświadczeń i integracji środowisk samorządowych z różnych stron kraju.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.